Besplatna dostava za porudžbine preko 20 € Non-stop niske cijene Jednostavno Brzo

Kako je sindrom policističnih jajnika povezan sa viškom kilograma?

Između 8 i 10% žena u reproduktivnom dobu ima sindrom policističnih jajnika. 

Ovaj hormonski poremaćaj “odgovoran” je za brojne zdravstvene izazove, poput neregularnog ciklusa, problema sa začećem i insulinske rezistencije. Uz to, dovodi i do gojaznosti, što povećava rizik za pojavu kardiovaskularnih problema i dijabetesa.

Ako i vas muči sindrom policističnih jajnika, važno je da znate da određene promene u načinu života mogu smanjite negativne posledice ovog poremećaja na vaše zdravlje. 

Hajde prvo da vidimo:

Zašto sindrom policističnih jajnika uzrokuje višak kilograma?

Kada sve u našem organizmu funkcioniše kako treba, nakon obroka namirnice se razlažu, između ostalog, i na glukozu – glavnu vrstu šećera koju naše telo koristi kao gorivo. Nakon što je šećer ušao u krvotok, pankreas oslobađa hormon insulin, čiji je zadatak da pomogne šećeru da uđe u ćelije, kako bi one dobile energiju. Insulin takođe signalizira i jetri da skladišti šećer u krvi za kasniju upotrebu. 

Šećer ulazi u ćelije, nivo u krvotoku opada, što je signal i da se nivo insulina smanjio. Niži nivo insulina upozorava jetru da po potrebi oslobodi uskladišteni šećer, tako da je energija uvek dostupna, čak i ako neko vreme nismo jeli. 

Ali, problem nastaje kad ovaj fino naštimani mehanizam zakaže. Sindrom policističnih jajnika otežava telu upotrebu insulina, pa pankreas ispumpava više insulina kako bi šećer ušao u ćelije. Nakon nekog vremena, ćelije postaju otporne, prestaju da reaguju na insulin i počinju da “gladuju”. Pankreas onda proizvodi još više insulina, kako bi “naterao” ćelije da reaguju. Na kraju, pankreas ne može da održi korak, i nivo i šećera i insulina u krvi je visok. 

Ovo stanje naziva se insulinska rezistencija i povećava rizik od nastanka dijabetesa, kardiovaskularnih i gastroenteroloških oboljenja i oboljenja bubrega, a može biti okidač i za pojavu steriliteta. Uz to, visok nivo insulina povećava proizvodnju muških hormona androgena, koji mogu dovesti do pojave simptoma kao što su pojačan rast dlaka, akne, neredovni ciklusi i povećanje telesne težine. Višak kilograma se obično stvara u predelu stomaka, što dalje dovodi do niza zdravstvenih problema. 

Da biste to sprečili, važno je da znate:

Kako da smršate ukoliko imate sindrom policističnih jajnika?

Gubitak kilograma imaće brojne benefite po vaše zdravlje, kao što su vraćanje menstrualnog ciklusa u normalu i poboljšanje osetljivosti na insulin. 

Kako biste započeli ovaj proces, posetite svog lekara i pridržavajte se terapije koja vam je prepisana na osnovu parametra kao što su visina, obimi i BMI (indeks telesne mase). Nikada ne uzimajte terapiju na svoju ruku zato što ste čuli da nekome drugom pomaže i ne prekidajte terapiju bez konsultacija sa lekarom.

A evo šta još možete da uradite za sebe:

Izmene u ishrani

Korekcija ishrane doprineće ne samo gubitku kilograma, već i boljem opštem zdravstvenom stanju:

  • birajte namirnice bogate vlaknima, sa što manje industrijskog šećera
  • neka na vašem jelovniku redovno budu voće (pogotovo bobičasto) i povrće (brokoli, karfiol, zelena salata, rukola, crvena i zelena paprika), kao i žitarice celog zrna
  • u ishranu uključite ribu, piletinu, mahunarke, slatki krompir, orašaste plodove i fermentisanu hranu 
  • izbegavajte industrijsku i masnu hranu, kao i gazirana pića da biste šećer držali pod kontrolom
  • smanjite unos belog hleba, peciva, brze i pržene hrane, crvenog mesa, margarina i majoneza
  • umesto 3 obroka, jedite više manjih obroka tokom dana 

Ako vam je potrebna pomoć oko sastavljanje raznovrsnog jelovnika kojeg ćete moći lako da se pridržavate, obratite se nutricionisti. 

Fizička aktivnost

Najbolja podrška zdravoj ishrani je vežbanje. Ukoliko želite da smršate, vrlo je bitno da pored odgovarajućeg režima ishrane, pronađete i adekvatnu fizičku aktivnost. A osim trošenju kalorija, redovno vežbanje doprinosi i regulaciji nivoa šećera u krvi. Kako? Tako što podstiče celo telo da bude aktivnije, pa tako i ćelije da bolje reaguju na insulin.

Ako vas hronično muči manjak vremena, možete odabrati intervalni trening visokog intenziteta (HIIT) koje se radi samo nekoliko minuta dnevno. Ali, ako ovakav vid vežbanja nije ono što vam prija, odlučite se za šetnju (barem 30 minuta dnevno), pilates, jogu ili plivanje.

Dovoljno sna

Okrepljujući san može biti jedan od vaših glavnih saveznika u normalizaciji nivoa insulina. Trudite se da svake noći spavate onoliko koliko vam je potrebno za odmor i oporavak (kod nekoga je to 7, kod nekoga 9 sati), izbegavajte unos hrane 3 sata pre spavanja i pokušajte da idete na spavanje i da ustajete u ustaljeno vreme.

Pronađite neke svoje večernje rituale koji će vam pomoći da se uspavate (na primer, šolja omiljenog čaja i neko štivo koje će vas opustiti). Po potrebi možete da isprobate i biljne terapije za relaksaciju i bolji san, kao i melatonin u vidu dodatka ishrani.

Kontrola nivoa stresa

Hronični stres podiže kortizol (glavni hormon stresa), što dovodi povećavanja nivoa šećera u krvi i doprinosi nagomilavanju masti. Stresa se ne možemo u potpunosti osloboditi, ali možemo umanjiti njegov uticaj. Pronađite metod koji vam odgovara (duboko disanje, meditacija, joga, šetnja, vežbanje) i relaksirajte se.

Odabir odgovarajućih suplemenata

Evo naših predloga:

Inofolic HP

Inofolic HP je proizvod na bazi mio-inozitola, folne kiseline i alfa-laktalbumina. Namenjen je osobama koje imaju problem sa nivoom insulina, ženama sa dijagnozom policističnih jajnika, tinejdžerima koji imaju problem sa aknama, ljudima sa lošim kvalitetom kože, kose i noktiju, ženama koje planiraju trudnoću, trudnicama koje imaju povećan rizik od nastanka dijabetes melitusa. 

Mio-inozitol reguliše insulinsku rezistenciju, hiperinsulinemiju i hiperprodukciju androgenih hormona, uspostavlja ovulaciju, kontroliše apetit i smanjuje napade gladi. Alfa-laktalbumin je prebiotik koji uspostavlja normalno funkcionisanje crevne mikroflore i olakšava transport mio-inozitola kroz zid creva. Na taj način, povećava se količina mio-inozitola koja dospeva do krvotoka. Proizvod ne sadrži gluten, laktozu, GMO, veštačke zaslađivače, arome i boje. Prijatnog je ukusa i lako se rastvara u čaši vode.

Policistin kesice 15 dan + 15 noć

PolicistIN je dijetetski proizvod, namenjen za dijetetski tretman osoba sa sindromom policističnih jajnika i osoba sa insulinskom rezistencijom. 

Sadrži mio-inozitol, folnu kiselinu u aktivnom obliku, vitamin D i melatonin. Mio-inozitol pokazuje specifične efekte na jajnike, gde utiče na dejstvo hormona FSH – značajnog u regulaciji normalnog menstrualnog ciklusa i stvaranju jajnih ćelija. Prisutni melatonin je antioksidans koji reguliše niz reproduktivnih funkcija, uključujući vreme ovulacije i reproduktivni potencijal, kao i cirkadijalni ritam (ciklus spavanja i budnog stanja).

INOFOLIC COMBI

Inofolic Combi, dijetetski proizvod na bazi mio-inozitola i d-hiro-inozitola u fiziološkom odnosu 40:1, i folne kiseline, predstavlja jedinstvenu formulaciju u kojoj se pojačava metabolički efekat mio-inozitola i utiče pozitivno na regulaciju znakova i simptoma sindroma policističnih jajnika kod žena sa prekomernom težinom (BMI≥25) i kod gojaznih žena (BMI≥30).

Kao što vidite, uz nekoliko izmena u životnom stilu i odabir odgovarajućih suplemenata (ove koje smo vam preporučili možete kupiti na apotekamo.me po non-stop niskim cenama i uz besplatnu dostavu) umanjićete simptome policističnih jajnika već za par nedelja! Apotekamo.rs će se uvek potruditi da Vam obezbedi najpovoljnije uslove kupovine. Ukoliko pronađete proizvod po povoljnijoj ceni na nekoj drugoj online platformi javite se Apotekamo korisničkom servisu i mi ćemo Vam ponuditi proizvod po toj ili nižoj ceni, za više informacija kliknite OVDE.