Mnogi od nas nisu svesni kako određeni običaji, za koje mislimo da su bezazleni, mogu dovesti do dugoročnih problema sa oralnim zdravljem. Zato sa vama u narednim redovima delimo listu navika koje je potrebno promeniti zarad očuvanja zdravlja usta i zuba.
Nepažljiva upotreba četkice za zube
Kada je u pitanju pranje zuba, pravilna tehnika je podjednako važna kao i redovnost. Prilagođavanjem svojih navika i primjenom pravilne tehnike četkanja, značajno ćete smanjiti rizik od oralnih problema.
Umereno jako četkanje
Mnogi ljudi misle da će četkanje zuba jačim pritiskom bolje očistiti zube i ukloniti više plaka. Međutim, prejako četkanje može izazvati više štete nego koristi. Agresivno četkanje može oštetiti meko tkivo desni, uzrokovati povlačenje desni i čak erodirati zubni emajl. Oštećenje emajla i desni dovodi do preosetljivosti zuba, povećanog rizika od karijesa i neestetskog izgleda zuba.
Pravilan izbor četkice
Izbor prave četkice za zube je ključan. Četkice sa mekim vlaknima su najbolji izbor za većinu ljudi, jer su dovoljno blage za desni, a efikasne u uklanjanju plaka. Važno je i redovno menjati četkicu – idealno svaka tri meseca ili čim vlakna počnu da se troše i gube oblik.
Tehnika četkanja
Pravilna tehnika četkanja podrazumeva korišćenje kratkih, nežnih pokreta, sa fokusom na svaki zub pojedinačno. Pokreti treba da budu više vibrirajući ili kružni nego napred-nazad, obuhvatajući sve površine zuba – spoljašnju, unutrašnju i onu kojom žvaćemo. Posebnu pažnju treba obratiti na liniju desni i teško dostupna mesta iza zadnjih zuba.
Trajanje i učestalost četkanja
Za optimalno oralno zdravlje, preporučuje se pranje odgovarajućom pastom za zube najmanje dva puta dnevno, po minimum dva minuta. Ovo omogućava temeljno uklanjanje plaka i smanjuje rizik od nastanka karijesa i bolesti desni. Pranje zuba pred spavanje je posebno važno, jer sprečava djelovanje bakterija tokom noći.
Neadekvatno korišćenje zubnog konca
Mnogi od nas preskaču ovaj korak, smatrajući ga manje važnim ili previše zahtjevnim za svakodnevnu rutinu. Međutim, zubni konac nije samo dodatak četkanju; on je neophodan za uklanjanje plaka i ostataka hrane između zuba, gde četkica ne može da dopre. Preskakanje ove navike može dovesti do nakupljanja plaka, koji se vremenom može pretvoriti u kamenac, uzrokujući upalu desni i karijes.
Pravilno korišćenje zubnog konca
Pravilno korišćenje zubnog konca zahteva određenu tehniku. Odsecite dovoljno dug komad konca (oko 45 cm), obmotajte većinu oko srednjih prstiju obe ruke, ostavljajući nekoliko centimetara između za rad. Koristeći palčeve i kažiprste, nežno uvucite konac između zuba, oblikujući slovo C oko svakog zuba i polako ga vodite gore-dole duž zida zuba, sve do ispod linije desni. Važno je da budete pažljivi, kako ne bi došlo do oštećenja desni.
Učestalost korišćenja zubnog konca
Za optimalnu oralnu higijenu, preporučuje se upotreba zubnog konca jednom dnevno, najbolje pred spavanje, kako bi se uklonili svi ostaci hrane i plak nakupljen tokom dana. Redovna korišćenje zubnog konca će značajno smanjiti rizik od oralnih bolesti.
Ako vam korišćenje klasičnog zubnog konca predstavlja izazov, možete se odlučiti za one koji dolaze u pakovanju sa odgovarajućim držačima. Uz to, oralni irigator i interdentalne četkice vam takođe mogu biti od pomoći u održavanju zuba čistim i zdravim, posebno ako imate fiksne proteze, mostove ili teže dostupna mesta.
Preterana konzumacija šećera
Kada konzumiramo hranu ili piće bogato šećerima, bakterije u našim ustima se hrane tim šećerima, proizvodeći kiseline koje napadaju zubni emajl. Ovaj proces može dovesti do demineralizacije emajla, što znači gubitak zaštitnih minerala iz zuba, a to zube čini podložnijim karijesu. Ako se ovaj ciklus nastavi bez adekvatne oralne higijene, može dovesti do ozbiljnih problema, uključujući duboke kavitete, bol i čak gubitak zuba.
Smanjenje unosa šećera
Znamo da je potpuno izbacivanje šećera iz ishrane za mnoge teško. Srećom, postoji nekoliko strategija koje možemo primeniti kako bismo smanjili njegov negativan uticaj na naše oralno zdravlje:
- birajte hranu i piće sa manje dodatih šećera – provjeravajte etikete i birajte proizvode sa nižim sadržajem šećera
- ograničite učestalost konzumacije slatkiša – umesto više manjih slatkih obroka tokom dana, pokušajte da se zasladite jednom i to nakon glavnog obroka
- nakon konzumacije šećera, isperite usta vodom kako biste smanjili količinu šećera i kiselina na zubima
- zamena za šećer, kao što su ksilitol ili eritritol, može biti dobra alternativa jer ne hrani bakterije u ustima
- kada vam se jede nešto slatko, razmislite o zdravijim opcijama, kao što su sveže voće, suvo voće u umerenim količinama ili deserti napravljeni sa manje šećera i zdravijim sastojcima
Preterana konzumacija šećera je izazov sa kojim se suočavamo svakodnevno, ali svesnim izborima i pravilnom oralnom higijenom možemo zaštititi naše zube i osigurati da nam osmeh ostane zdrav i sjajan.
Upotreba zuba kao alata
Jeste li ikada koristili zube da otvorite pakovanje čipsa, prekinete konac ili čak odvrnete poklopac sa flaše? Ako jeste, niste sami. Mnogi od nas, vođeni trenutkom i potrebom, koriste zube kao praktičan alat za rešavanje svakodnevnih malih problema. Iako to može delovati kao bezazlen čin, upotreba zuba kao alata može imati ozbiljne i dugotrajne posledice na naše oralno zdravlje.
Zubi su dizajnirani da obavljaju određenu funkciju, a to je usitnjavanje hrane. Nisu napravljeni da služe kao zamena za makaze, otvarač za flaše ili alat za cepanje pakovanja. Kada zube koristimo na načine za koje nisu namenjeni, izlažemo ih brojnim rizicima kao što su:
- lomovi i pukotine zuba – površina predmeta kojima pokušavamo da manipulišemo može uzrokovati lom ili pukotinu na zubima
- oštećenje zubnog emajla – čak i ako ne dođe do vidljivog loma, konstantna upotreba zuba na neodgovarajući način može postepeno erodirati zubni emajl, čineći zube osjetljivijim i podložnijim karijesu
- problemi sa temporomandibularnim zglobom – neobične navike mogu dovesti do problema sa zglobom koji povezuje donju vilicu sa lobanjom, uzrokujući bol i funkcionalne smetnje
Izbegavajući upotrebu zuba kao alata, štitimo ih od nepotrebnih rizika i doprinosimo dugoročnom zdravlju našeg osmeha.
Odlaganje odlaska kod stomatologa
U vrtlogu svakodnevnih obaveza i životnog tempa, lako je zaboraviti na važnost redovnih poseta stomatologu. Mnogi smatraju da je treba posetiti stomatologa samo kada osetimo bol ili imamo očigledan problem. Međutim, ovakav pristup može dovesti do ozbiljnih oralnih zdravstvenih problema koji su mogli biti sprečeni ili otkriveni u ranijoj fazi.
Važnost preventivnih pregleda
Redovne posete stomatologu su ključne za očuvanje oralnog zdravlja iz nekoliko razloga:
- rana dijagnostika – stomatolozi mogu otkriti probleme koje možda ne vidite ili osećate, poput ranih faza karijesa, bolesti desni ili čak oralnog kancera, što omogućava rano lečenje
- profesionalno čišćenje – ma koliko bili temeljni sa svojom dnevnom oralnom higijenom, profesionalno čišćenje će ukloniti tvrdokorni plak i kamenac koji se ne može ukloniti četkanjem i korišćenjem zubnog konca
- saveti za oralnu higijenu – stomatolog može pružiti personalizovane savete za poboljšanje vaše oralne higijene na osnovu specifičnih potreba vaših usta i zuba
Prepreke redovnim posetama i kako ih prevazići
- Strah od stomatologa je česta prepreka, ali savremena stomatologija nudi mnoge metode koje smanjuju nelagodnost i bol. Razgovarajte otvoreno sa svojim stomatologom o svojim strahovima, on je tu da bi vam pomogao.
- Finansijske brige – troškovi stomatoloških usluga mogu biti zabrinjavajući, ali mnoge ordinacije nude planove plaćanja. Preventivna briga je takođe obično manje skupa nego tretman naprednih problema.
- Nedostatak vremena – pokušajte da zakazujete svoje termine unapred, u vreme koje vam najviše odgovara. Mnoge stomatološke ordinacije nude fleksibilne termine, uključujući rane jutarnje ili kasne popodnevne časove, pa čak i vikendom.
Ne dozvolite da vam “nemam problema” bude izgovor za izbegavanje stomatologa. Uključivanje redovnih poseta stomatologu u vaš zdravstveni režim je jednako važno kao i redovni lekarski pregledi. To nije samo investicija u vaše oralno zdravlje, već i u vaše opšte blagostanje.
Čuvajte svoj osmeh
Oralno zdravlje je nešto što se lako može uzeti zdravo za gotovo, sve dok problemi ne postanu preveliki da bismo mogli da ih ignorišemo. Održavanjem pravilne oralne higijene i izbegavanjem ovih loših navika, značajno ćete smanjiti rizik od pojave problema sa zubima i desnim.
P.S. Ne zaboravite da vas na apotekamo.me čeka sve što vam je potrebno za zdrav i blistav osmeh.