Znamo svi koliko je sunce dragocjeno – uljepšava nam dan, jača imunitet, doprinosi sintezi vitamina D i čini da se osjećamo dobro. Uz to, preplanuli ten tokom sezone, kratke i lepršave garderobe takođe imaju svojih čari.
Međutim, koliko god da ga volimo, prekomjerna izloženost sunčevim zracima može biti opasna po našu kožu. Opekotine, pretjerano starenje kože, hiperpigmentacija, pa čak i rak kože – sve su to dugoročni efekti koje možemo iskusiti ako se ne štitimo na pravi način.
Ako želite da saznate kako da se zaštitite od štetnih uticaja sunca i UV zračenja, nastavite da čitate. Čekaju Vas jednostavni i laki za primjenu savjeti, koji će Vam pomoći da imate zdravu i njegovanu kožu (čak i poslije sunčanja).
Kako izbjeći opekotine od sunca i dugoročan štetni utjecaj UV zračenja
Koža je najveći organ našeg tijela i izložena je brojnim spoljašnjim uticajima, uključujući i UV zraci koje emituje sunce. UV zraci se sastoje od tri tipa: UVA, UVB i UVC. UVC zraci se apsorbuju u atmosferi i ne dopiru do zemlje, dok UVA i UVB utiču na kožu na različite načine.
UVA zraci prodiru dublje u kožu i igraju ključnu ulogu u starenju kože, jer oštećuju kolagen i elastin, dva proteina odgovorna za zdrav izgled kože. Ovi zraci se takođe povezuju sa rizikom od melanoma, vrste raka kože koja se razvija u pigmentnim ćelijama.
UVB zraci su krivci za opekotine od sunca i oštećenje DNK ćelija kože, što povećava rizik od karcinoma kože. Uzrokujući crvenilo i bolnu kožu, one djeluju na površinskim slojevima kože i njihov uticaj može biti izraženiji tokom ljetnih mjeseci.
Dobra vijest je da postoji nekoliko koraka koje možemo preduzeti kako bismo smanjili rizik od pojave opekotina i dugoročnih štetnih efekata UV zraka na kožu:
Izbor proizvoda za zaštitu od sunca
Jedan od najjednostavnijih načina da se zaštitimo od štetnih uticaja sunca je korišćenje odgovarajućih proizvoda. Preporučujemo Vam:
Eucerin sun transparentni sprej SPF30
Eucerin sun transparentni sprej SPF30 umiruje osjetljivu kožu i štiti je od oštećenja izazvanih suncem. Pogodan je i za masnu i kožu sklonu aknama. Napredna spektralna tehnologija kombinuje fotostabilne UVA/UVB filtere širokog sprektra za visoku UV zaštitu sa likokalkonom A. Ovaj moćni antioksidans neutrališe slobodne radikale koje izazivaju UV zraci i vidljiva svjetlost visoke energije. Transparentni, nemasni sprej se brzo upija i vodootporan je.
Eucerin sun lagani losion SPF50
EUCERIN SUN LOSION SPF 50 ima unaprijeđenu formulaciju protiv oštećenja UV zračenjem – visoko efikasni, fotostabilni UVA/UVB filteri pružaju pouzdanu zaštitu od opekotina izazvanih sunčevim zracima. Istovremeno, moćan antioksidant likokalkon A štiti ćelije kože od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima. Zahvaljujući izuzetno laganoj strukturi, lako se nanosi, a koža ga trenutno upija. Vodootporan je i ostavlja na koži privlačan, nemasni sjaj.
Pronasol melem za sunčanje SPF 40 je prirodni melem koji obezbjeđuje četrdeset puta duže izlaganje kože sunčevim zracima nego bez zaštite. Kombinacija prirodnih sastojaka hrani, regeneriše i sprečava perutanje kože izložene dejstvu sunca. Primjenom Pronasol melema za sunčanje SPF 40 koža dobija bakarnu boju i ne ljušti se.
Avene sun krema SPF50 pruža visoku zaštitu osjetljive kože. Zaštita od širokog spektra UVA i UVB zraka osigurava fotostabilan efekat i sprečava oštećenja kože. Bez silikona i parabena, ovaj sprej sadrži moćan antioksidans koji dodatno jača odbranu kože od slobodnih radikala.
Lagana i nemasna tekstura omogućava lako nanošenje i brzo upijanje, dok zbog vodootpornosti kreme pruža zaštitu čak i tokom plivanja. Ne ostavlja bijeli trag na koži.
Kako pravilno nanositi preparate za zaštitu od sunca
Osim odabira odgovarajućeg preparata u skladu sa tipom kože, važno je i da se pridržavate ovih pravila:
- nanesite dovoljnu količinu, kako biste prekrili cijelu površinu tijela koju planirate da izložite suncu (prosječnoj osobi je potrebno oko 30 ml proizvoda)
- nanesite kremu, mlijeko ili sprej 15-30 minuta prije izlaganja suncu, jer je koži potrebno vrijeme da potpuno upije preparate
- ravnomjerno rasporedite po koži preparat kako bi se osigurala jednaka zaštita na cijeloj površini koja je izložena suncu
- ponovo nanesite kremu, mlijeko ili sprej nakon kupanja ili znojenja
- zaštitite i dijelove kože koje većina nas zaboravlja, iako mogu biti podložni opekotinama od sunca (ušiju, leđa i stopala)
- obavezno zaštitite i usne
Korištenje odjeće za zaštitu od sunca
Kada je u pitanju zaštita kože od dugoročnog štetnog uticaja UV zraka, ne treba zaboraviti korišćenje adekvatne odjeće. Naime, postoje specijalizovane tkanine koje se nazivaju UV-zaštitne tkanine i od njih se prave mnogobrojni odjevni predmeti, uključujući majice, pantalone, šešire i kape.
Prilikom odabira odjeće obratite pažnju na faktor UPF (Ultraviolet Protection Factor), koji ukazuje na nivo zaštite koju pruža tkanina. Što je veći UPF faktor, to će tkanina pružati bolju zaštitu. Idealno je birati odjeću sa UPF faktorom od najmanje 30. Na taj način, zaštitit ćete svoju kožu od UV zraka i smanjiti rizik od dugoročnih posljedica.
Što se tiče stila, pored UPF faktora, bitno je odabrati odjeću koja pruža dobru pokrivenost kože. Odjevni predmeti koji prekrivaju ruke, noge i leđa pružaju bolju zaštitu od izloženosti UV zrakama u poređenju sa kratkim rukavima i šortsom. Obratite pažnju i na materijale – neka budu laki, prozračni i udobni za nošenje tokom ljetnih mjeseci.
Osim odjeće, od koristi Vam mogu biti i dodaci za zaštitu od sunca, kao što su kape, kačketi, marame, šeširi i naočale za sunce. Šeširi (posebno oni sa širim obodom) i kačketi napravljeni od pamuka ili platna su korisni za zaštitu lica i glave od UV zraka, dok naočale pružaju zaštitu za oči i okolnu kožu.
Kombinacijom odjeće i odgovarajućih dodataka tokom sunčanih dana Vam neće biti vruće i neprijatno, a bićete zaštićeni od štetnog UV zračenja.
Ostajanje u hladu tokom najtoplijeg dijela dana
Boravak na otvorenom tokom ljetnih mjeseci je mnogima omiljena aktivnost. Ali dok uživamo, moramo biti i oprezni. To, između ostalog, znači i da ostanemo u hladu tokom najtoplijeg dijela dana, posebno u periodu od 10 do 16 sati, kada su UV zrake najintenzivnije.
Na primjer, ako se planira dan na plaži, preporučuje se da se sunčanje obavlja samo u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima. Ostatak dana može se provesti u hladu drveta, pod suncobranom ili u nekoj drugoj zaštićenoj zoni. Na taj način, ne samo da ćemo spriječiti dugoročne štetne efekte UV zraka na kožu, već ćemo smanjiti i rizik od drugih problema sa zdravljem, kao što su dehidratacija i toplotni udar.
Pojačana hidratacija
Dva koraka koja mogu pomoći u održavanju zdravlja kože, kao i u sprječavanju njenog preranog starenja, su redovno hidriranje i konzumiranje hrane bogate antioksidansima.
Kada smo izloženi suncu, naša koža gubi vodu i postaje suva. Da bismo spriječili da koža dehidrira, važno je redovno je hidrirati hidratantnom kremom i piti dovoljno vode. Alkohol i kofein mogu dehidrirati kožu, stoga bi trebalo smanjiti njihovu konzumaciju.
Pored hidratacije, ishrana bogata antioksidansima također igra važnu ulogu u zaštiti kože od štetnih uticaja UV zraka. Antioksidansi pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala koji mogu oštetiti kožu i uzrokovati prerano starenje. Namirnice poput bobičastog voća, citrusa, spanaća, paradajza i brokula bogate su antioksidansima i doprinijet će poboljšanju zdravlja kože i jačanju njenog prirodnog odbrambenog sistema. Zato ih obavezno uvrstite u svoje obroke.
Njega poslije sunčanja
Njega poslije sunčanja je podjednako važna kao i odabir odgovarajućih preparata sa zaštitnim faktorom, kako bi se koža rashladila, umirila i regenerisala.
Za oporavak kože nakon sunčanja koristite:
AVENE hranljivi losion poslije sunčanja
Avene hranjivi losion namijenjen je za vlaženje i umirivanje osjetljive kože nakon izlaganja suncu. Djelovanje: Umiruje i hidrira, pa pomaže u obnavljanju kožne barijere. Moćan antioksidans, pre-tokoferol, pruža zaštitu od negativnih efekata slobodnih radikala. Brzo se upija.
Redovni pregledi kože kod dermatologa
Redovni pregledi kože kod dermatologa su važan korak u sprječavanju dugoročnih štetnih efekata UV zraka. Dermatolozi su specijalizovani za dijagnostikovanje i liječenje kožnih problema, uključujući i karcinome kože koji mogu biti uzrokovani dugotrajnim izlaganjem UV zracima.
Preporučuje se da se pregledi kod dermatologa obavljaju jednom godišnje, naročito ako ste skloni opekotinama od sunca, imate osjetljivu kožu ili imate istoriju karcinoma kože u porodici.
Pored redovnih pregleda kod dermatologa, obavezno i sami pregledajte svoju kožu jednom mjesečno, kako biste uočili bilo kakve promjene, uključujući promjene u veličini, boji, obliku ili teksturi mladeža. Ako primijetite bilo šta neobično, odmah se obratite dermatologu.
Zaštita od sunca – važna investicija u dugoročno zdravlje Vaše kože
Kao što smo vidjeli, izloženost sunčevim zrakama bez adekvatne zaštite može dovesti do ozbiljnih problema poput opekotina, starenja kože, bora, pjega, pa čak i raka kože.
Zato, kada god planirate boravak na suncu, sjetite se da je važno preduzeti korake za zaštitu kože. Izbor proizvoda za zaštitu od sunca, korišćenje zaštitne odjeće i dodataka, ostajanje u hladu tokom najtoplijeg dijela dana, redovna hidratacija, njega kože poslije sunčanja i posjeta dermatologu odlični su načini da se zaštitite od štetnih uticaja sunčevih zraka.Takođe, ne zaboravite da je zaštita od sunca važna ne samo tokom ljeta ili kada idete na plažu, već i tokom svakodnevnih aktivnosti i putovanja. Svaka mala stvar koju uradite kako biste zaštitili svoju kožu može imati veliki uticaj na njeno dugoročno zdravlje.
Na apotekamo.me Vas čeka širok asortiman proizvoda za zaštitu od sunca i njegu poslije sunčanja. U samo nekoliko klikova obezbijedite svojoj koži sve što joj je potrebno da bi bila zdrava i njegovana (po non-stop niskim cijenama) i bezbrižno uživajte u sunčanim danima koji nam stižu!